< powrót do listy aktualności

 
Loftowcy
Loftowcy
Loftowcy

Loft rozkłada na łopatki

 

Podczas projektowania aranżacji loftu pomysł gonił pomysł, było ich za dużo. Ta kolorowa mozaika nie spełniłaby pierwotnych założeń. - Aranżacja loftu miała być minimalistyczna i spójna – mówi Mateusz Tumas, mieszkaniec loftu Nowej Papierni.

 

Mateusz Tumas pracuje w jednej z wrocławskich agencji marketingu, a jednocześnie rozwija własny start-up. Pasjonuje się nowymi technologiami, które wykorzystuje także w komunikacji. Do Wrocławia przeprowadził się z Lubina. Do Nowej Papierni trafił przypadkiem, ale inwestycja z miejsca go uwiodła, tak że od razu podpisał umowę rezerwacyjną na loft typu studio.

- We Wrocławiu czuję się jak u siebie, a Nowa Papiernia jest dla mnie miejscem idealnym do życia. To miejsce ma własną duszę – mówi Mateusz Tumas, mieszkaniec loftu Nowej Papierni. Niedługo potem w wyobraźni zaczął urządzać swoje studio. - Aranżacja loftu miała być minimalistyczna i spójna.

 

Jednak pomysłów na wykończenie wnętrza i ozdoby było bardzo dużo. Potrzebował kogoś, kto nieco wyhamuje rozbuchaną koncepcję i odpowiednio pokieruje aranżacją. Skorzystał więc z pomocy architekt wnętrz Nowej Papierni.

- Z perspektywy czasu wiem, że dzięki temu się udało – mówi. – Te wysokie wnętrza ze ścianami z historycznej cegły mają duże wymagania, a także duszę, którą należało wydobyć. Zastosowałem beton dekoracyjny, z tej samej deski powstała podłoga i blat w kuchni, na ścianach i sufitach zawisły industrialne lampy znalezione w starych szopach i poprzemysłowych budynkach.

 

W lofcie panuje minimalizm. Szarość betonu przegryza się z czerwienią XIX-wiecznej cegły i turkusem elementów mebli. Detale? Nie za dużo – byle nie przesadzić. W części dziennej powstała antresola, co pozwoliło zaoszczędzić trochę miejsca.

- Znajomi są pod dużym wrażeniem, już kiedy oglądają zdjęcia. Gdy przychodzą na osiedle, widzą klatki schodowe z odrestaurowaną cegłą i poręczami, zachwyt rośnie – opowiada Mateusz Tumas. – Natomiast sam loft rozkłada ich na łopatki.

 

Lofty Nowej Papierni powstały w dwóch budynkach po XiX-wiecznej fabryce papieru. Te oryginalne mieszkania wybierają indywidualiści. Cykl „Loftowcy z Nowej Papierni” prezentuje ich sylwetki oraz sposoby aranżacji poprzemysłowych wnętrz. Publikacji można wypatrywać na stronie internetowej i fanpage’u Nowej Papierni w poniedziałki, środy i piątki.NAGRODY: