< powrót do listy aktualności

 
Debata
Debata
Debata

W Nowej Papierni debatowali o zmianach na Przedmieściu

 

New Line Nowa Papiernia zorganizowała debatę o rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. O planach i kierunkach działań dyskutowali przedstawiciele urzędu miasta, eksperci, dziennikarze i społecznicy. W spotkaniu wzięło udział aż 60 osób.

 

Nowa Papiernia buduje na Przedmieściu Oławskim lofty i mieszkania New Line. O własną inwestycję łatwo zadbać, ale na jakość życia mieszkańców wpływa także otoczenie. Dlatego Papiernia od początku obecności na Przedmieściu angażuje się w zmiany zachodzące w dzielnicy. W środę 5 listopada zorganizowała na terenie swojej inwestycji debatę o rewitalizacji Przedmieścia. W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób, a przedstawiciele magistratu opowiedzieli o obszarach działań i funduszach, które przeznaczą na zmianę dzielnicy.

Miasto od dwóch lat pracuje nad projektem rewitalizacji. Pierwsze zmiany w historycznej dzielnicy Wrocławia już się rozpoczęły, a na kolejne urząd przewidział środki w wieloletnim budżecie miasta.

- Do 2019 roku przeznaczymy na rewitalizację 55 mln zł z miejskiej kasy. Dodatkowo chcemy także pozyskać środki unijne oraz państwowe – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – Mamy doświadczenie, które zdobyliśmy podczas rewitalizacji Nadodrza. Wykorzystamy stamtąd najlepsze pomysły, ale bez powielania rozwiązań, tak aby każda z tych dzielnic miała swój charakter.

Najważniejsze obszary do zmian zostały określone w tzw. masterplanie – przygotowanej na podstawie analiz i konsultacji społecznych mapa działań. W czasie debaty o głównych założeniach masterplanu opowiedziała prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja Grażyna Adamczyk-Arns. - Nasz ulubiony projekt to nabrzeża Oławy. Mają ogromny potencjał, który należy uwolnić. Są idealne do odpoczynku, spacerów, rekreacji. Nabrzeża przyciągną na Przedmieście mieszkańców całego Wrocławia – mówi Grażyna Adamczyk-Arns. – Bardzo ważne są dla nas również inne przestrzenie publiczne, podwórza czy zieleńce, a także sfera społeczna.

Zmiany na Przedmieściu już się rozpoczęły. Wyremontowana została ulica Pułaskiego, Krakowska, Muzeum Etnograficzne, powstają nowe inwestycje deweloperskie, jak Nowa Papiernia, a niektóre kamienice odzyskały dawną świetność. Zmienia się także wizerunek dzielnicy.

- Przedmieście Oławskie tworzy markę miejsca odmiennego i tajemniczego. Młodzi ludzie, znudzeni Starym Miastem, zaczynają szukać atrakcji tutaj – mówi Beata Maciejewska, dziennikarka, znawczyni historii i miłośniczka Przedmieścia Oławskiego. – Zachwyca tutaj architektura, a także historie związane z konkretnym budynkiem czy miejskie legendy. To przyciąga ludzi, chcemy poznawać dzielnicę.

 

Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego to drugie tak duże przedsięwzięcie we Wrocławiu. Od kilku lat przeobraża się Nadodrze. Dzięki zdobytemu tam doświadczeniu Wrocław jest lepiej przygotowany do wdrażania zmian na Przedmieściu. Realizowane lub niedawno zakończone inwestycje przyciągną do dzielnicy około tysiąca nowych mieszkańców, ale za sprawą rewitalizacji będzie jeszcze lepiej.

 

O rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego w czasie debaty zorganizowanej przez Nową Papiernię dyskutowali:

 NAGRODY: