< powrót do listy aktualności

 
Spacer
Spacer
Spacer

Spacer w "Złotym trójkącie" z Beatą Maciejewską

 

Przedmieście Oławskie to dzielnica niezwykłości. Fascynujące ślady przeszłości widać tutaj niemal na kazdym kroku. Stad też pomysł na spacer po historycznych uliczkach i najciekawszych miejscach oraz budowlach Przedmieścia. W sobotę 14 czerwca zapraszamy na zwiedzanie dzielnicy z dziennikarką historyczną Beatą Maciejewską.

Od poniedziałku 9 czerwca przez tydzień w "Gazecie Wyborczej Wrocław" publikowane sa kolejne odcinki cyklu "Przedmieście Oławskie. Nowe otwarcie". opowiadają o ludziach i architekturze tej pięknej dzielnicy. Zwieńczeniem cyklu będzie sobotni spacer z dziennikarką Beatą Maciejewską, specjalistką od historii Wrocławia. Dlaczego warto wybrać się w podróż po Przedmieściu?

 

Są we Wrocławiu dzielnice bardziej eleganckie, nawet wytworne, ale Przedmieście Oławskie ma za to skarby, dla których warto tu przychodzić - mówi Beata Maciejewska. Pałac kardynała i kościół trędowatych, dawne stajnie i kryptę z konspiracyjną przeszłością. Na fasadach czynszówek pręzą biusty antyczne boginie, śpiewają anioły i krzyczą pawie, w sieniach wciąż jest drewniany bruk i stiukowe girlandy kwiatów na ścianach,a  w podwórkach stare fabryczki.

 

W czasie spaceru będziemy oglądać kościoły, ulice i kamienice XIX-wiecznych deweloperów oraz dawne fabryki. Zobaczymy historyczne ślady Przedmieścia Oławskiego, a także przekonamy się, jakim miejscem dzielnica jest dzisiaj.

 

Gościem specjalnym będzie prof. piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego i człowiek, który tropi najbardziej skryte tajemnice Wrocławia. Będzie gościł spacerowiczów w dawnym pałacu biskupów wrocławskich, czyli dzisiejszym Muzeum Etnograficznym.

 

Spacer zakończymy w Nowej Papierni, gdzie dawniej mieściły się zakłady papiernicze Richarda Chutcha. Dzisiaj to jedna z najgłośniejszych rewitalizacji na Przedmieściu Oławskim, warto zobaczyć jak wygląda.

 

Zapraszamy na spacer z dziennikarką "Gazety" Beatą Maciejewską.

Miejsce zbiórki: Kościół św. Maurycego

Godzina: 11:00NAGRODY: