Przedmiecie Oławskie to dzielnica historycznie zanurzona aż w XII wieku .Historia Nowej Papierni sięga 1889 roku. Tu właśnie powstaje – według projektu mistrza budowniczego Eduarda Hentschela – fabryka papieru i drukarnia Richarda Chutscha – Mechanische Papierwaren Fabrik. Zakład rozwija się szybko i jest wzorem przedsiębiorczości na Przedmieściu Oławskim, które w tamtych czasach przechodzi gospodarczy boom. Powstają tu m.in. wytwórnie majonezu, lemoniady, fortepianów, witraży, kas pancernych, tartaki, fabryka rowerów i maszyn parowych, a także jedyna w mieście fabryka samochodów. Przedmieście Oławskie cieszy się ogromną renomą.

Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych, elewacja frontowa i przekroje, 1897r.
 
Na początku XX wieku obok fabryki papieru wyrasta 5-kondygnacjyna kamienica – to siedziba kierownika Cutscha. Jej elewację pokrywają piękne elementy neorenesansowe i neogotyckie.
 
Po wojnie zmieniła się marka papierni – na Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Zakład działa przez kolejne pół wieku. Z taśmy produkcyjnej zjeżdżają bruliony, zeszyty do nut, notatniki akademickie i bloki z charakterystycznym znakiem firmowym WZWP. Wiele osób nosiło je w tornistrach do szkoły.
 
 
Pod koniec XX wieku Polacy muszą pożegnać się z kultowymizeszytami, zakłady stają. Pofabrycznymi budynkami z bogatą historią nikt się nie zajmuje. Kilka lat później, już w nowym wieku, potencjał architektury dawnej fabryki dostrzega firma RED Real EstateDevelopment. W ceglanych budynkach stworzy lofty.
Ceglane gmachy przechodzą generalny remont.Priorytetem jest zachowanie oryginalnego charakteru budynków, a przy tym wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań dla przyszłych mieszkańców. Obok powstaje nowy budynek z wysokimi mieszkaniami w klimacie loftów – New Line. Dzisiaj to Nowa Papiernia, która przypomina o pięknie XIX-wiecznej architektury.


NAGRODY: